Radioaktywne warsztaty fotograficzne w Czarnobylu
Zapraszamy Was na niezwykłą fotograficzną podróż do Strefy Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej oraz Kijowa. Podczas naszej wyprawy zwiedzimy najciekawsze miejsca w całej zamkniętej strefie. Odwiedzimy Prypeć – miasto-widmo, które zamieszkiwało niegdyś 50 tysięcy ludzi, a dziś jest swoistym skansenem przypominającym o skutkach najpotężniejszej katastrofy energetyki jądrowej. W Prypeci będzie szansa zobaczyć między innymi wesołe miasteczko, szpital, dom kultury, kawiarnię, a także panoramę miasta z góry oraz wiele innych kultowych miejsc. Przejedziemy również przez inne opuszczone miasteczka i wioski. Zobaczymy ponadto monumentalną Dugę – jeden z największych na świecie radarów pozahoryzontalnych – niezwykle tajemniczy i kosztowny projekt, który przez wiele lat był ukrywany przed światem, o którym do dziś krążą plotki na temat jego sposobu działania. Dodatkowo będziemy mieć okazję pospacerować po najpiękniejszych ulicach Kijowa, zobaczyć zabytkową Ławrę Peczerską i pomnik Matki Ojczyzny wraz z Muzeum Wojny Ojczyźnianej. Jeśli czas pozwoli, to wjedziemy na wzgórze kolejką linową, z której obejrzymy przepiękną, wieczorną panoramę Kijowa.
Pod okiem doświadczonych fotografów dowiecie się wszystkiego o swoim aparacie i technikach fotografowania, wpływie światła na fotografię, zasadach kompozycji i budowania obrazu. JZ tej fotowyprawy każdy uczestnik wróci bogatszy o niezliczoną liczbę kadrów, które pokażą specyfikę Strefy Wykluczenia oraz trudną historię tego miejsca. Jednak żeby maksymalnie wykorzystać czas na fotografię, bardziej będziemy skupiać się na fotografii w praktyce, a mniej na teorii. W Strefie Wykluczenia będzie nam towarzyszył również bardzo doświadczony, lokalny przewodnik.
Gwarancją rezerwacji jest wpłata 1000 zł oraz wysłanie formularza zgłoszeniowego. Wyznacznikiem uczestnictwa jest kolejność zgłoszeń. Proszę po wysłaniu formularza odebrać maila z dalszymi instrukcjami.
Liczba miejsc ograniczona
Zapisz się już teraz
Termin: 2022
Wylot: Wrocław – Kijów
Powrót: Kijów – Wrocław
Koszt: 3900 zł
Cena obejmuje:
- uczestnictwo w plenerze
- opiekę doświadczonych fotografów i podróżników
- transport z Kijowa do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia oraz w Strefie
- zakwaterowanie w Kijowie (3 noce)
- zakwaterowanie w hotelu w Czarnobylu (2 noce)
- wyżywienie w strefie (śniadania i obiadokolacje)
- polskojęzycznego przewodnika w strefie
- przepustki na pobyt w Strefie przez 3 dni
- ubezpieczenie
Cena nie obejmuje:
- wyżywienia w Kijowie
- przelotów na trasie WROCŁAW – KIJÓW, KIJÓW – WROCŁAW
- drobnych wydatków typu: napoje, słodycze, pamiątki – według potrzeb i uznania.
Masz dodatkowe pytania? Zadzwoń do nas: 668 474 869
To wyprawa specjalna, dlatego prosimy o zapoznanie się z najważniejszymi informacjami:
Wjazd do strefy jest ściśle kontrolowany. Żeby móc wjechać musimy wcześniej wysłać dokumenty do wystawienia przepustek, dlatego osoby zainteresowane wyprawą prosimy o możliwie jak najwcześniejszą rezerwacje i wpłatę zaliczki.
Kolejną istotną kwestią jest posiadanie ważnego paszportu (co najmniej trzy miesiące).
W przypadku posiadania innego nazwiska w paszporcie (np. panieńskie) należy podać właśnie nazwisko z paszportu przy wypełnianiu rezerwacji. Paszport musi zgadzać się z danymi podanymi w formularzu, nawet jedna literówka może zakończyć wizytę w Strefie, jeszcze przed jej rozpoczęciem.
W wyprawie mogą brać udział tylko osoby pełnoletnie!
Jest możliwość uzyskania pozwolenia na używanie drona w Strefie. Są jednak dość spore ograniczenia, a samo wydanie pozwolenia jest dodatkowo płatne!
Dlaczego wybrać nas?
- Nasza wyprawa jest wyjazdem typowo fotograficznym i właśnie na fotografii będziemy się skupiać. Do dyspozycji jest trzech doświadczonych fotografów, którzy pomogą od strony technicznej i teoretycznej uchwycić jak najlepsze kadry.
- Do Kijowa lecimy samolotem, a nie małym, ciasnym busem.
- Nie koncentrujemy się na ilości odwiedzonych atrakcji, a na ich jakości. Szukamy miejsc ciekawych fotograficznie i poświęcamy im tyle czasu ile potrzeba.
- W Strefie śpimy w hotelu w Czarnobylu, dzięki temu, nie tracimy czasu na codzienne dojazdy z Kijowa.
- W Strefie spędzamy 3 dni, dzięki czemu możemy w spokoju sfotografować najciekawsze miejsca.
- Mamy do dyspozycji doświadczonego, polskojęzycznego przewodnika po strefie, który dopasowuje program zwiedzania tylko do naszej grupy.
- Nie będzie to dla nas pierwszy raz w Strefie, dlatego wiemy, które miejsca są warte odwiedzenia, a które nie.
Program:
Dzień 1
Wylot z Wrocławia do Kijowa. Przejazd do centrum Kijowa. Zakwaterowanie w hotelu/apartamencie. Wieczorny spacer po mieście. Wspólne rozmowy o fotografii oraz przygotowanie aparatów.
Dzień 2
09:00 – 20:00 – śniadanie, Ławra Peczerska, Muzeum Wojny Ojczyźnianej. Muzeum Czarnobylskie. Arsenalna – najgłębiej położona stacja metra na świecie. Wjazd kolejka linową na taras widokowy. Czas wolny
Dzień 3
07:00 – 20.00 śniadanie, przejazd do Strefy i jej eksploracja, zakwaterowanie w hostelu w Czarnobylu, obiadokolacja, dyskusje o fotografii, nocleg
Dzień 4
07:00 – 20.00 śniadanie, dalsza eksploracja Strefy, obiadokolacja, wieczorne dyskusje o fotografii, nocleg
Dzień 5
07:00 – śniadanie, dalsza eksploracja Strefy, obiadokolacja,
18.00 – Wyjazd ze strefy. Powrót do Kijowa. Zakwaterowanie. Nocleg.
Dzień 6
śniadanie, wymeldowanie z hotelu, przejazd na lotnisko, powrót do Wrocławia
W strefie zobaczymy między innymi:
Prypeć: Cafe Prypeć, Szkoła muzyczna, Energetyk, basen, szkoła, przedszkole, stadion, wesołe miasteczko, supermarket, szpital, elektrownia (nowy sarkofag), chłodnie kominowe.
Duga: radar pozahoryzontalny, miasteczko
Okoliczne wioski
Inne ciekawe miejsca, które zaproponuje nam nasz przewodnik.
Co należy wiedzieć?
Gdy znajomi dowiadują się, że jedziemy do Czarnobyla zawsze pada pytanie czy to jest na pewno bezpieczne i czy nie będziemy później świecić 😉 Śpieszymy z odpowiedzią – zwiedzanie Strefy jest bezpieczne. Dużo większą dawkę promieniowania otrzymujemy podczas badania RTG, czy przelotu samolotem. Ze względu na specyfikę miejsca, oczywiście należy dostosować się do panujących tam zasad, dlatego należy słuchać naszego przewodnika, a wtedy nie ma realnej szansy na ryzyko napromieniowania.
Jednak by wyprawa była całkowicie bezpieczna nasz przewodnik będzie posiadał dozymetr, który mierzy poziom promieniowania.
Warto zabrać ze sobą krótkofalówki, które pomogą w komunikacji z grupą w momencie ewentualnego rozdzielenia się.
Podczas pleneru należy pamiętać o kilku zaleceniach:
a) Wchodzenie do budynków na terenie Strefy bez zgody naszego przewodnika, jest zakazane. Nie wolno również wchodzić na balkony oraz stawać przy krawędziach budynków.
b) Na terenie Strefy obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu. Wyjątkiem jest budynek hotelu w godzinach wieczornych, tj. po zakończeniu zwiedzania.
c) W godzinach 22:00 – 7:00 na terenie Strefy obowiązuje godzina policyjna. Opuszczanie budynku
hotelu jest zabronione.
d) Zwiedzanie odbywa się razem z ukraińskim Przewodnikiem. Odłączanie się od grupy i wychodzenie poza teren wyznaczony przez Przewodnika jest zabronione.
e) Kategorycznie zabrania się zabierania jakichkolwiek przedmiotów z terenu Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej.
f) Uczestnik ma prawo posiadać i dokumentować zwiedzane miejsca za pomocą aparatów fotograficznych czy kamer, z wyłączeniem miejsc, w których obowiązuje zakaz rejestrowania obrazu i dźwięku, o czym poinformujemy Was na miejscu.
g) Na terenie Strefy ciało powinno być zakryte. Obowiązują długie spodnie, bluza z długim rękawem oraz nakrycie głowy. Zaleca się kolory stonowane, nie zwracające uwagi.
h) Nie wolno kłaść na ziemi żadnych przedmiotów, w tym plecaków, gdyż stwarza to ryzyko skażenia ich. Wyjątkiem są statywy aparatów/kamer.
i) W trakcie zwiedzania nie wolno krzyczeć.
j) W strefie należy posiadać rękawice ochronne, maskę przeciwpyłową oraz buty zabezpieczające przed skręceniem kostki.
k) Podczas zwiedzania należy posiadać czystą wodę, zdatną do picia oraz mycia dłoni. Proces picia wody powinien być poprzedzony wypłukaniem ust i wypluciem wody, by zminimalizować ryzyko pochłonięcia radioaktywnego pyłu. Żywność wyłącznie hermetycznie pakowana.
Rezerwacja warsztatów:
Aby zgłosić się na warsztaty należy wypełnić i przesłać do nas mailowo poniższy formularz. Jest on niezbędny do wyrobienia przepustki, bez której wjazd do strefy jest niemożliwy. Musimy te dane mieć w ciągu 2 tygodni, lecz nie później, jak 3 tygodnie przed datą wyjazdu.
Imię i nazwisko (takie jak w paszporcie):
Numer paszportu:
Obywatelstwo:
Data urodzenia:
Nr PESEL:
Adres zameldowania:
Aby potwierdzić swój udział należy wpłacić zaliczkę lub pełną kwotę na konto podane w e-mailu.
Pozostałą kwotę należy opłacić najpóźniej do 3 tygodni przed wyjazdem, na to samo konto i z tym samym tytułem wpłaty co zaliczkę.
Decyduje kolejność zgłoszeń (wpłaty zaliczki), zgłoszenia są przyjmowane do 14 dni przed imprezą. Zastrzegamy sobie prawo do odwołania warsztatów w przypadku braku wystarczającej ilości chętnych.
*Gwarancją rezerwacji jest wpłata 1000 zł oraz wysłanie formularza zgłoszeniowego. Wyznacznikiem uczestnictwa jest kolejność zgłoszeń. Prosimy po wysłaniu formularza odebrać maila z dalszymi instrukcjami.
**Organizator zastrzega sobie zmiany w programie w przypadku złych warunków atmosferycznych i na wniosek uczestników.
Wszystkie nasze warsztaty mają charakter szkoleniowy i stanowią naturalną konsekwencję w procesie nauki fotografii. Przemieszczamy się wspólnie po najciekawszych fotograficznie miejscach, jednak nie oznacza to organizacji przez nas wycieczek turystycznych. Nie świadczymy także usług przewozu osób, ani działalności w branży hotelarskiej, restauracyjnej. Fundacja Edukacja i Kuźnia Fotograficzna nie są podmiotem w obrocie usług turystycznych w rozumieniu ustawy o usługach turystycznych.
Masz pytania to koniecznie napisz lub zadzwoń.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą ♥♥♥