Lofoty

Lofoty

Lofoty to „Perełka Norwegii”, prawdziwy raj dla osób pragnących aktywnie spędzić urlop i wielbicieli bajkowych krajobrazów. Niesamowicie fotogeniczne miejsce, gdzie zimą niebo rozświetlają zorze polarne, a latem słońce nigdy nie zachodzi. To archipelag na Morzu Norweskim. Leży na północno-zachodnim wybrzeżu Norwegii i liczy 112 kilometrów. Na archipelag składa się pięć wysp, które między sobą połączone są mostami oraz podmorskim tunelem. Lofoty są jednym z najbardziej atrakcyjnych zakątków Norwegii. Surowe, ośnieżone szczyty, zielone doliny, białe plaże, szmaragdowe morze, kolorowe domki rybackie i charakterystyczne rzędy drewnianych żerdzi pełnych suszących się dorszy tworzą prawdziwie rajskie krajobrazy. Latem słońce prawie w ogóle nie chowa się tu za horyzontem, a zimą istnieje naprawdę duża szansa na upolowania tańczącej na niebie zorzy polarnej. Lofoty są niesamowicie ukształtowane z racji wulkanicznego pochodzenia. Strome skalne ściany wystające z morza wraz z malowniczymi fiordami tworzą niesamowity krajobraz.

Zapraszamy na niezapomniane warsztaty fotograficzne w jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie. Pod okiem Arkadiusza Makowskiego i Pawła Kroka, w ciągu 8 dni, odwiedzicie najbardziej urokliwe zakątki północnej Norwegii. Dowiecie się wszystkiego o swoim aparacie i technikach fotografowania, wpływie światła na fotografię, zasadach kompozycji i budowania obrazu.
Z tej wyprawy każdy uczestnik wróci bogatszy o moc wrażeń i niezliczoną liczbę kadrów, które w pełni oddadzą klimat tej niezwykłej krainy.

Gwarancją rezerwacji jest wpłata 1500 zł oraz wysłanie formularza zgłoszeniowego. Wyznacznikiem uczestnictwa jest kolejność zgłoszeń. Proszę po wysłaniu formularza odebrać maila z dalszymi instrukcjami.

Liczba miejsc ograniczona

Zapisz się już teraz

 Termin: Termin: 06-13.08.2024

Wylot: Gdańsk – Tromsø

Powrót: Tromsø – Gdańsk

Koszt: 5900 zł + bilet lotniczy (około 600 zł)

Cena obejmuje:

– warsztaty fotograficzne

– przewodnictwo po norweskich szlakach

– plenery fotograficzne w najpiękniejszych zakątkach Lofotów

– opieka dwóch doświadczonych fotografów

– wykłady i rozmowy na temat fotografii oraz postprodukcji zdjęć

– samochód wraz z paliwem i ubezpieczeniem

– noclegi w namiotach (każdy uczestnik ma do dyspozycji namiot dwuosobowy dla siebie)

– na wypadek dłuższego pozostania w terenie – trzy maszynki i butle z gazem do gotowania.

– przetwornice 12V – 230V z gniazda samochodowego oraz rozdzielacz USB.

– ubezpieczenie

Cena nie obejmuje:

– biletów lotniczych

– wyżywienia

Masz dodatkowe pytania? Zadzwoń do nas: 668 474 869

Gwarancją wpisania na listę uczestników jest wpłata 1500zł

PLAN RAMOWY:

Lofoty to nie jest typowy kierunek podróży, w którym można ułożyć plan podróży i ślepo podążać za nim. Tutaj nie ma typowych atrakcji turystycznych, jakie czekają w innych miejscach. Tu możemy obcować z piękną naturą, górami, malowniczymi widokami i pięknem natury.

Odwiedzimy między innymi:

Å
To nazwa miejscowości, która właśnie głównie z tego powodu jest popularna, że jest miejscowością o jednej z najkrótszych nazw geograficznych. Jest to ostatnia miejscowość wyspy Moskenesoya i całego archipelagu. Mała wieś żyje z rybołówstwa i z suszonych ryb. Jest tu nawet Muzeum Wiosek Rybackich, gdzie można podejrzeć produkcję sztokfisza i tranu.

HAMNØY
To jeden z najpiękniejszych obrazeków z Lofotów. Czerwone charakterystyczne domki na tle gór i szczytu Festhæltinden.

HENNINGSVAER – WENECJA LOFOTÓW
Henningsvaer to rybacka wioska zwana „Wenecją Lofotów”. Położona pomiędzy wysepkami tworzy unikalny obraz. Żeby dostać się do wioski, trzeba pokonać parę mostów i krętą drogę, która wcina się w fiordy. Można tutaj dostać ręcznie wyrabianą ceramikę i przepiękne fotografie okolicy. Do 1981 r. wyspy Henningsvær nie miały łączności z pozostałymi wyspami, dzięki czemu zachowały oryginalną zabudowę. Po obu brzegach zatoki znajdziemy wąskie krótkie uliczki, z małymi knajpkami i kawiarniami. Na końcu wsi znajduje się boisko otoczone drewnianymi rusztowaniami do suszenia ryb oraz skały, z których można w spokoju podziwiać sąsiednie bezludne wysepki.

NUSFJORD – NAJSTARSZA WIOSKA RYBACKA NORWEGII
Jedna z najstarszych i najlepiej zachowanych wiosek rybackich w Norwegii. Autentyczne czerwone i żółte fasady drewnianych domków, suszące się na słońcu rybie łby i całe mnóstwo ptaków morskich. Całość tworzy piękny obrazek i klimat. Nie wyobrażamy sobie wyprawy do Norwegii bez zobaczenia tego miejsca. Wciśnięta w skały, dobrze ukryta, droga prowadząca do wioski także robi wrażenie. Nusfjord to esencja Lofotów, zobaczysz wszystko, czego od całości wysp oczekujesz. W ramach wsparcia finansowego UNESCO wioska przekształcona została na muzeum-skansen. Znajdują się tu zachowane w niezmienionym stanie zabudowania z przełomu XIX i XX wieku.

OLENILSØYA
wioska, w której rozpościera się piękny widok na pomarańczowe domki na Sakrisøyi, szczyt Olstinden i Festhæltinden.

REINE
to jedna z popularniejszych miejscowości na Lofotach. Przepięknie wygląda z góry, zwłaszcza z Reinebringen. Wioska rybacka położona na wyspie Moskenesøya w norweskim archipelagu Lofotów, połączona jest z lądem za pomocą mostów. Pójdziemy na spacer pomiędzy charakterystycznymi drewnianymi stelażami, gdzie suszone są dorsze (tutejszy przysmak tzw. sztokfisz) Tutaj być może czeka nas też wędrówka na grań Reinebringen. Piękne krajobrazy gwarantowane! Okolice fiordu Reinefjorden to jeden z najczęściej fotografowanych fragmentów Lofotów. Jest tu wszystko, co oferują te wyspy: wąskie fiordy, otoczone wysokimi górami, piaszczyste plaże, a na nabrzeżnych pasach ulokowane niewielkie osady…

REINEBRINGEN – WIDOK JEDYNY W SWOIM RODZAJU
Z grani Reinebringen (448 m n.p.m.) rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków nie tylko na Lofotach, ale i na całym świecie. W miarę możliwości postaramy się wejść na szczyt. Choć samo podejście jest strome i wymagające – zapewniamy, że panorama ze szczytu jest warta każdego wysiłku!

SAKRISØYA
Znajduje się bardzo blisko Hamnøy. Sakrisøya oferuje piękny widok tym razem na żółte domki na tle szczytów Reinebringen i Navaren lub na tle Olstinden.

STAMSUND
Miasteczko jest niewielkie, można je obejść w godzinę, ale jest przepięknie zlokalizowane. Ze Stamsund prowadzi szlak na szczyt Steintinden, z którego rozpościera się niesamowity widok na okoliczne wioski.

Senja – wyspa połączona mostem ze stałym lądem nazywana jest „Norwegią w miniaturze” i uchodzi za jeden z najpiękniejszych obszarów Norwegii północnej.

I wiele innych… Gdzie tylko będziemy w stanie dojechać 🙂

Programowo dzień podzielony będzie w następujący sposób:
12h – jeżdżenia, marszu i fotografowania
8h – snu
2h – gotowania, przepakowywania i rozkładania
2h – tzw. czasu wolnego, który każdy wykorzystuje według własnych potrzeb.

Powyższy plan jest planem ramowym. Warunki atmosferyczne na Lofotach potrafią być nieprzewidywalne, tu pogoda potrafi zmienić się w ciągu kilku minut. Dlatego musimy być elastyczni i dostosować się do różnych nieprzewidzianych zdarzeń. Zastrzegamy możliwość zmian w programie ze względu na warunki atmosferyczne, kondycję grupy lub na wniosek uczestników. Na naszym wyjeździe stawiamy na jakość, a nie na ilość – skupiamy się odwiedzeniu najbardziej fotogenicznych miejsc na Lofotach, a nie odhaczeniu jak największej ilości atrakcji.

Pozostałe informacje:

1. Posiłki przygotowujemy sami z zakupionych wcześniej produktów. Będzie również możliwość zakupów spożywczych na miejscu.
2. Jeżeli ktoś cierpi na choroby lub schorzenia o których powinniśmy wiedzieć – prosimy o wcześniejszą informację na ten temat – umożliwi nam to szybszą reakcję w razie potrzeby.
3. Wystawiamy faktury.
4. Prosimy o odpowiednie przygotowanie do wyprawy:
• Należy zabrać odpowiednie ubranie: ciepłą kurtkę, kurtkę przeciwdeszczową, buty trekkingowe (najlepiej nieprzemakalne), ciepły ubiór, okulary przeciwsłoneczne, wygodne, ciepłe skarpety, krem z filtrem UV, nakrycie głowy. Niezbędny będzie termos, śpiwór (o temteraturze komfortu minimum 0*C) i gruba karimata.
5. Należy zabrać ze sobą:
• Aparat, obiektywy, baterie, karty pamięci, statyw (opcjonalny) oraz telefon komórkowy. Proszę nie zapomnieć o zabezpieczeniu dla swojego sprzętu przed zalaniem, czy zabrudzeniem.

Wszystkie nasze warsztaty mają charakter szkoleniowy i stanowią naturalną konsekwencję w procesie nauki fotografii. Przemieszczamy się wspólnie po najciekawszych fotograficznie miejscach, jednak nie oznacza to organizacji przez nas wycieczek turystycznych. Nie świadczymy także usług przewozu osób, ani działalności w branży hotelarskiej, restauracyjnej. Fundacja Edukacja i Kuźnia Fotograficzna nie są podmiotem w obrocie usług turystycznych w rozumieniu ustawy o usługach turystycznych.

Masz pytania to koniecznie napisz lub zadzwoń.

*Gwarancją rezerwacji jest wpłata  1500 zł oraz wysłanie formularza zgłoszeniowego. Wyznacznikiem uczestnictwa jest kolejność zgłoszeń. Prosimy po wysłaniu formularza odebrać maila z dalszymi instrukcjami.
**Organizator zastrzega sobie zmiany w programie w przypadku złych warunków atmosferycznych i na wniosek uczestników.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą ♥♥♥